"Skąd? Dokąd?"
"Skąd? Dokąd?"
Cel:
Zwiększenie umiejętności określania zasobów swoich i otoczenia oraz planowania własnej przyszłości, u grupy młodzieży w wieku 13-19 lat, na terenie gm. Kudowa Zdrój i Polanica Zdrój, w terminie 1.08.2013-31.10.2014, poprzez zaangażowanie, zdobywanie wiedzy i sprawności oraz bezpośrednie realizowanie działań, zmierzających do stworzenia i prowadzenia wortalu internetowego o tematyce: poszukiwania własnych korzeni, tożsamości społeczności lokalnej i budowania relacji międzypokoleniowych.
Odbiorcy projektu:
Młodzież z Ziemi Kłodzkiej w tym z Kudowy i Polanicy Zdroju - uczęszczająca do gimnazjów, liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych o zróżnicowanych, zainteresowaniach, potrzebach, aspiracjach, poziome aktywności i sytuacji rodzinnej.
Geneza projektu
Po analizie diagnozy, liderzy naszego poprzedniego projektu zwrócili uwagę na problem poszukiwania własnych korzeni, niskie zainteresowanie sprawami regionu, a jednocześnie dużą potrzebę zdobycia ciekawych informacji o regionie. Pierwotną osią projektu miało być wydanie wspomnień ludzi, którzy zostali osiedleni na Ziemi Kłodzkiej po 1945r. Następnie uznano, że stworzenie interaktywnego komunikatora /wortalu internetowego/ będzie większym wyzwaniem i da lepsze efekty na przyszłość, jednocześnie pozwoli na szersze działania. Chcieliśmy aby nasz projekt był potrzebny, nowy, podnosił sprawy bliskie i ważne dla społeczności lokalnej, dawał szansę na rozwój u beneficjentów zarówno dyspozycji psychospołecznych jak umiejętności praktycznych
Uczestnicy:
Młodzież z Ziemi Kłodzkiej w tym z Kudowy i Polanicy Zdroju, uczęszczająca do szkół na terenie wymienionych gmin, o zróżnicowanych zainteresowaniach, potrzebach, aspiracjach, poziome aktywności i sytuacji rodzinnej, w wieku 13-19 lat /25 osób/, rekrutowana poprzez wizyty w szkołach, spotkania i rozmowy, działania naszych młodych liderów. Beneficjenci będą współdecydować o wszystkich elementach /dostosowanie poszczególnych działań do ram harmonogramu, doprecyzowanie tematyki, wybór osób, miejsc, czasu, /form i środków/. Całkowitą samodzielność przewiduje się dla własnych poszukiwań związanych z główną tematyką projektu, swobodę opracowania zdobytych materiałów i tworzenia prezentacji własnych.
Oś tematyczna
Zbudowanie przez grupę własnego wortalu czyli interaktywnej strony internetowej jako środka komunikacji społecznej, o tematyce odnoszącej się do poszukiwania własnych korzeni oraz odkrywania i budowania tożsamości lokalnej. Oś spinać będzie grupy działań odnoszące się do rozwijania : - cech psychospołecznych potrzebnych do skutecznego działania /dlaczego, po co/; - umiejętności formalno-metodycznych /w jaki sposób, gdzie/;- umiejętności technicznych potrzebne do zrealizowania planów /jak, czym/.
Formy i metody pracy:
Podstawowe formą pracy to: spotkanie /2xw m-cu, razem:30/, z których połowa będzie miała charakter przygotowawczo-obsługowy /planowanie, podejmowanie decyzji, zbieranie materiałów, monitoring/, a pozostałe realizacyjny /wyjazdy edukacyjne, treningi, akcje, prezentacje/. Zostały one przyporządkowane do 15 działań głównych, które prowadzą do celu projektu, a jednocześnie umożliwiają osiągniecie głównego produktu /tematyczny wortal/ Wszystkie formy pracy opierać się będą na metodach interaktywnych: udział w zdobywaniu umiejętności i rozwijaniu predyspozycji psychospołecznych poprzez bezpośrednie zaangażowanie /planowanie, treningi, praca w podzespołach zadaniowych, wzajemne uczenie się-nauczanie, e-learning, samokontrola, współdecydowanie/